Strona główna » Oferta » Pielęgnacja stóp » Podologia

Podologia

photo

Podolog w Eco Clinic Katowice

W ECO CLINIC zajmujemy się podologią, czyli diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. Podolog najpierw rozpoznaje zmiany patologiczne i szuka ich przyczyn. Po postawieniu diagnozy dobiera właściwy rodzaj terapii, a gdy jest to niemożliwe klient zostaje skierowany do innego specjalisty (chirurga, dermatologa, diabetologa, flebologa). Pod koniec wizyty, po zaopatrzeniu miejsc zabiegowych, informuje jak prawidłowo dbać i pielęgnować stopy.

 

W ECO CLINIC najczęściej spotykamy się z dolegliwościami stóp takimi jak:

 

  • wrastające paznokcie,
  • zniszczone płytki paznokci,
  • odciski, modzele i nagniotki,
  • popękane pięty,
  • stopa cukrzycowa.

 

Wrastające paznokcie

 

W przypadku wrastających paznokci najczęściej jest to problem dużego palca u nogi. Dolegliwość ta jest bolesna i dokuczliwa. Może dotknąć każdego.

 

Przyczyną wrastania paznokcia może być:

 

  • nieprawidłowe obcinanie paznokci,
  • noszenie ciasnych butów, zwłaszcza na obcasach,
  • zmiana kształtu płytki paznokciowej w wyniku przebiegu grzybicy,
  • zmiana kształtu płytki paznokciowej w wyniku zniekształcenia palców np. haluksów,
  • urazy mechaniczne paznokcia,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nagły wzrost masy ciała,
  • uprawianie niektórych dyscyplin sportowych.

 

Objawy wrastania paznokcia

 

Głównym objawem wrastania paznokcia jest obrzęk (zazwyczaj z jednej strony palca), a także zaczerwienienie i bolesność bocznych wałów paznokciowych. W miarę upływu czasu, wrastający się paznokieć może tworzyć ranę w skórze, która zachodzi krwią, a nawet ropą, jeżeli dojdzie do infekcji bakteryjnej. Może też dochodzić do hipergranulacji, czyli dzikiego narastania tkanki. Paznokieć w takim stanie uniemożliwia swobodne chodzenie i uprawianie sportu. W skrajnych przypadkach zakażenie może rozprzestrzenić się na cały palec.

 

Leczenie wrastających paznokci

 

Leczenie wrastających paznokci to długi proces. Wszystko zależy od lokalizacji i zaawansowania stanu zapalnego. Jeśli stan zapalny jest rozległy, a palec jest mocno spuchnięty (w środku wału może znajdować się ropa) do wyeliminowania rozwijającej się infekcji konieczne będzie zastosowanie środków antyseptycznych oraz antybiotyków w postaci maści do smarowania. Jak najszybciej usuwamy część paznokcia, która powoduje ranę i stan zapalny. Następnie dopasowujemy leczenie do przypadku, może to być: tamponada, plastikowe rurki (SULCI PROTEKTOR), klamry plastikowe lub drutowe. Na koniec zakładamy opatrunek i udzielamy instrukcji, jak w domu dbać o gojący się paznokieć.

 

Jak dbać o paznokcie, aby uniknąć wrastania?

 

Podpowiadamy jak dbać o paznokcie, żeby uniknąć opisywanego problemu:

 

  • obuwie powinno być wygodne i luźne, unikaj ciasnych butów z wąskimi przodami,
  • obcinaj paznokcie zgodnie z ich naturalnym kształtem, w linii prostej,
  • paznokcie przycinaj regularnie, raz na dwa tygodnie (lub częściej, jeśli szybko rosną),
  • obcinaj paznokcie do opuszka palca, nie krócej i nie dłużej,
  • gdy paznokieć jest postrzępiony, wygładź go pilniczkiem,
  • nie urywaj skórek, przycinaj je cążkami,
  • gdy tylko zaczniesz odczuwać kłucie w wale paznokciowym, zgłoś się do podologa.

 

Oczyszczenie i rekonstrukcja płytki paznokcia

 

Zmiany w wyglądzie płytki paznokciowej często powstają w powolnym procesie i zauważamy je dopiero, gdy znajdują się już w dość zaawansowanym stadium. Najczęściej są skutkiem:

 

  • zakażeń grzybiczych,
  • zakażeń bakteryjnych,
  • urazów mechanicznych.

 

W czasie zabiegu polegającym na oczyszczeniu i rekonstrukcji płytki paznokcia podolog za pomocą specjalnych frezów usunie zmienioną (chorą) część, a następnie zaaplikuje odpowiednie preparaty lecznicze. W większości przypadków od razu po oczyszczeniu możliwa jest rekonstrukcja (odtworzenie) brakującej części paznokcia.

 

Warto podkreślić, że wykonując rekonstrukcję płytki nie używamy żeli stosowanych w gabinetach pedicure, ponieważ preparaty te nie zawierają w swoim składzie substancji działających grzybostatycznie, grzybobójczo, bakteriostatycznie, bakteriobójczo. Środki stosowane w podologii do rekonstrukcji paznokcia należą do produktów leczniczych.
Paznokieć po rekonstrukcji od razu wygląda ładnie i estetycznie. Dzięki zrekonstruowaniu płytki paznokciowej, naturalny odrastający paznokieć ma pewnego rodzaju formę, która nadaje mu prawidłowy kształt. Bardzo często, gdy rekonstrukcja nie jest wykonana, paznokieć rośnie „dziko” np. do góry lub w bok, powodując wrastanie w wał paznokciowy. Proces wzrostu płytki paznokciowej u stóp jest powolny. Może trwać rok, a czasami dłużej.

 

Czas trwania terapii zależy od skali problemu, z jakim zgłasza się pacjent. W przypadku niewielkich problemów z płytką wystarczy jedna wizyta, ale w bardziej zaawansowanych przypadkach może być koniecznych kilka wizyt u podologa.

 

Usuwanie odcisków, modzeli

 

Zarówno odciski, modzele, jak i nagniotki zaliczają się do tej samej kategoria patologii, jeśli mówimy o problemach stóp. Wymienione powyżej hiperkeratozy (nadmierne namnażanie komórek warstwy podstawnej naskórka), nie złuszczają się, tworzą jedynie twardniejącą barierę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi (głównie długotrwałym uciskiem, tarciem, ale także odmrożeniem). Takie zmiany na skórze stóp usuwa podolog.

 

Jaka jest różnica między modzelem, a odciskiem?

 

Modzel to ograniczone zgrubienie warstwy rogowej naskórka, spowodowane przez permanentny ucisk, który powoduje, że skóra obumiera. Nie ulega ona złuszczeniu, tylko narasta, tworząc grubą, twardą warstwę ochronną. Natomiast odciski są to małe (wielkości ziarnka grochu), stwardniałe, błyszczące punkty, tworzące się zwykle na palcach stóp. Mają wrastający w skórę rdzeń, który może uciskać znajdujące się pod nim zakończenia nerwowe, powodując ostry ból.

 

Najczęstszymi przyczynami powstawania modzeli i odcisków są:

 

  • deformacje układu kostnego stóp,
  • niewłaściwe obuwie,
  • nadmierne ścinanie zrogowaciałego naskórka.

 

Pomoc podologa w przypadku usunięcia modzeli lub odcisków polega na użyciu specjalistycznych narzędzi podologicznych: dłuta, skalpela, preparatów zmiękczających i specjalnych opatrunków. Podolog może również dobrać odpowiednie odciążenie, które zminimalizuje możliwość pojawiania się podobnych zmian w przyszłości. Niestety hiperkeratozy mają tendencję do nawracania, dlatego jeśli stopa ma być uwolniona od tych patologii, powinna być chroniona przed czynnikami powodującymi ich powstawanie.

 

Laserowe leczenie odcisków i modzeli

 

W ECO CLINIC posiadamy laser frakcyjny CO2, dzięki któremu możemy praktycznie bezboleśnie, sterylnie, bezkrwawo oraz skutecznie usunąć odciski i modzele. Dzięki laserowi frakcyjnemu CO2 odparowujemy zrogowaciały naskórek, stymulując do wzrostu zdrowy, a powrót do sprawności jest natychmiastowy.

 

Usuwanie krwiaka podpaznokciowego

 

Paznokcie u stóp dość często ulegają powtarzającym się urazom. W konsekwencji tarcia, uderzenia lub ucisku dochodzi do wylewu krwi spowodowanego uszkodzeniem drobnych naczyń krwionośnych znajdujących się pod płytką paznokcia. Wynaczynienia powodują zmianę zabarwienia płytki na czerwony, następnie sinoczarny kolor. Mogą powodować zmianę kształtu, pofałdowanie lub pojawienie się poziomych bruzd na płytce paznokciowej. Duże krwiaki podpaznokciowe często dają dolegliwości bólowe i są przyczyną onycholizy, czyli oddzielenia się płytki od łożyska. Następstwem takiego stanu jest „zejście paznokcia”. W przypadku mniejszych krwiaków (hematomów), paznokieć uszkodzony przerasta zdrową płytką.

 

Postępowanie z krwiakami podpaznokciowymi zależy od ich wielkości. Małe wchłaniają się samoistnie i nie wymagają interwencji podologicznej. Duże krwiaki należy usunąć spod płytki paznokciowej, w szczególności gdy towarzyszy im ból. Odbywa się to przy użyciu specjalistycznych narzędzi podologicznych, nawierca się płytkę paznokciową frezem i usuwa krew.

 

Brodawki wirusowe

 

Brodawki wirusowe potocznie zwane kurzajkami, to zwykle niewielkie narośla na skórze lub błonie śluzowej wywołane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do typowej lokalizacji brodawek stóp należy podeszwa stopy, skóra palców, głównie wałów okołopaznokciowych oraz znajdujące się pod płytką paznokciową łożysko paznokcia. Brodawki przybierają kolor biały, żółtawy lub szaro-zielonkawy. Pojawiają się głównie u osób, które w momencie kontaktu z wirusem mają osłabiony układ odpornościowy, nadmierną potliwość stóp oraz często odwiedzają miejsca publiczne, w których chodzi się na boso.
Wirus HPV bardzo szybko się rozprzestrzenia i jest zakaźny. Bardzo ważne jest usuwanie brodawek, gdyż im starsza brodawka, tym głębiej wchodzi w skórę, co z czasem staje się bardzo bolesne i uniemożliwia chodzenie.

 

W ECO CLINIC posiadamy laser frakcyjny CO2, dzięki któremu możemy praktycznie bezboleśnie, sterylnie, bezkrwawo oraz skutecznie usunąć brodawki. Dzięki laserowi CO2 odparowujemy kurzajkę, nie ryzykując zakażeniem kolejnego miejsca.

 

Opracowanie pękających pięt

 

Skóra na piętach jest dwa razy grubsza, niż gdziekolwiek indziej, ponieważ to właśnie pięty dźwigają największy ciężar naszego ciała. Jest to główny punkt podparcia.

 

Możemy wyróżnić następujące przyczyny pękania skóry na piętach:

 

  • ciasne lub wykonane z nieodpowiednich materiałów obuwie,
  • nadwaga,
  • częste i nadmierne usuwanie naskórka,
  • dieta uboga w witaminę A,
  • spożywanie małej ilości wody,
  • reumatyzm, łuszczyca,
  • problemy hormonalne,
  • niektóre leki przyjmowane w dużych ilościach (leki na rozrzedzenia krwi),
  • uwarunkowania genetyczne.

 

Rogowaciejąca skóra na piętach jest mało elastyczna, sucha, podatna na pęknięcia, które mogą zamienić się w groźne rozpadliny. W rozpadlinach (bardzo głębokich pęknięciach) mogą pojawić się bakterie, które prowadzą do stanów zapalnych, a nawet zakażeń.
W ECO CLINIC ocenimy stan skóry pięt i wdrażamy odpowiednie leczenie, wykorzystując do tego celu preparaty lecznicze. Podolog zadba o bezbolesne usunięcie zrogowaciałego naskórka, a w konsekwencji złagodzi napięcie skóry prowadzące do powstawania rozpadlin. Jeżeli będzie to konieczne, na pięty zostanie nałożony specjalistyczny opatrunek. Aby zapobiec procesowi pękania pięt, należy po zabiegu regularnie stosować zalecony przez podologa krem do stóp, który w skuteczny sposób nawilży i zmiękczy skórę.

 

Stopa cukrzycowa

 

Syndrom stopy cukrzycowej (w skrócie SSC) jest jedną z najgroźniejszych powikłań cukrzycy. Każda nieprawidłowość związana m. in. z czuciem bólu, czuciem temperatury, zaburzeniem pracy mięśni w obrębie stopy, zanikiem owłosienia na stopie i palcach czy zanikiem podskórnej tkanki tłuszczowej, powinny być alarmem dla osoby chorej na cukrzycę.
Często występującym powikłaniem stopy cukrzycowej jest owrzodzenie, a bezpośrednimi sprawcami powstawania owrzodzenia są urazy, mechaniczne uszkodzenia skóry, otarcia, oparzenia, odmrożenia. Owrzodzenie może stać się nie tylko przyczyną amputacji stopy, ale stwarza wręcz zagrożenie dla życia.

 

Pielęgnacja stóp diabetyków

 

Zagrożenie wynikające z przewlekłej cukrzycy wymaga od chorujących na nią osób specjalnego sposobu pielęgnacji stóp. Podstawowe zasady dotyczące pielęgnacji stóp diabetyków to:

 

  • codzienne oglądanie stóp z uwzględnieniem strony podeszwowej,
  • codzienna kąpiel stóp w wodzie o temperaturze nie przekraczającej 37°C,
  • właściwie dobrane obuwie,
  • codzienne ćwiczenia i spacery,
  • zakaz palenia tytoniu,
  • dążenie do osiągnięcia normalizacji glikemii, wartości ciśnienia, lipidów,
  • prawidłowa masa ciała.

 

Stopy chorego powinny być zawsze zabezpieczone przez obuwie, niwelujemy wtedy możliwość mechanicznego uszkodzenia. Powinny być również ciepłe i suche.

 

Natomiast najczęstsze błędy popełniane w pielęgnacji stóp to:

 

  • noszenie niewygodnego obuwia,
  • nieprawidłowe obcinanie paznokci,
  • noszenie skarpet z tworzywa sztucznego,
  • częste ścieranie martwego naskórka pumeksem,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.

 

Zabiegi podologiczne w przypadku stopy cukrzycowej

 

Diabetycy powinni regularnie odwiedzać gabinet podologiczny, aby zapobiegać ryzyku infekcji i ich konsekwencji. Zabiegi podologiczne w przypadku stopy cukrzycowej mają działanie profilaktyczne, m.in. zapobiegają powstawaniu ran i owrzodzeń skóry. W ECO CLNIC podolog w trakcie pierwszej wizyty ocenia stan zdrowia stopy, a także wykonuje zabieg z najwyższą ostrożnością oraz dbałością, przy użyciu specjalistycznych preparatów. Na koniec wizyty przekazuje dalsze instrukcję, jak należy pielęgnować stopy w domu.

 

Cennik

NazwaObszar zabieguIlość zabiegów lub aplikacjiCenaCena promocyjnaKategoriaOferta
Opracowanie wrastającego paznokcia wraz z tamponadą150 - 100Podologia
Oczyszczanie paznokcia160 - 100Podologia
Rekonstrukcja płytki paznokcia160 - 100Podologia
Usuwanie odcisków, modzeli, krwiaków podpaznokciowych140 - 100Podologia
Laserowe usuwanie modzeli, brodawek1od 150Podologia
Usuwanie hiperaktozy150 - 100Podologia
Opracowanie pękających pięt150 - 100Podologia

Kontakt

Tu jesteśmy:

ul. Sikorskiego 45 lokal 7, 40-282 Katowice

Zadzwoń i umów się:

+48 535 088 808

Godziny otwarcia:

pon. – pt. 9:00-20:00